Intézmény OM – azonosítója: 034663 |
Készítette:
Kékesi Szilvia Intézményvezető |
INTÉZKEDÉSI TERV II.
|
|
A JÁRVÁNYÜGYI KÉSZENLÉT IDEJÉN ALKALMAZANDÓ ELJÁRÁSRENDRŐL A BP18 EGYESÍTETT ÓVODA intézményeiben |
|
Módosítva és egységes szerkezetbe foglalva 2020.11.16.
|
|
Az intézkedési terv területi hatálya: BP18 EGYESÍTETT ÓVODA és tagóvodái |
|
IDŐSZAK: 2020/2021. NEVELÉSI ÉV
|
|
Hatályos: 2020. november 16.
|
|
A dokumentum jellege: Nyilvános Megtalálható: BP18 Egyesített Óvoda épületeiben kifüggesztve a helyben szokásos módon |
|
Iktatószám: 654/2020 |
A tüdőgyulladást okozó új koronavírus (COVID-19) terjedését megelőzése érdekében az Emberi Erőforrás Minisztériuma, az Operatív Törzs, a Belügyminisztérium a Nemzeti Népegészségügyi Központtal együttműködve összeállította a 2020/2021. nevelési év lebonyolítására a köznevelési intézmények számára részletes intézkedési tervét – amely az intézményre és az intézményt használókra nézve kötelező érvényű.
A BP18 Egyesített Óvoda intézményeire kiadott egységes szerkezetbe foglalt intézkedési tervmódosításig, vagy visszavonásig marad érvényben, a módosítására a járványügyi helyzet alakulásától függően,a törvényi változások valamint a Nemzeti Népegészségügyi Központ ajánlása, és az intézményi tapasztalatok figyelembevételével kerülhet sor.
A protokoll bevezetéséről és alkalmazásáról, betartásáról a tagintézmény-vezető köteles gondoskodni, az intézményvezető feladata a megvalósítást ellenőrizni.
1. AZ INTÉZMÉNYEK LÁTOGATÁSA, RENDEZVÉNYEK
- Intézményünket kizárólag egészséges, tüneteket nem mutató gyermek, látogathatja. Az intézmény működtetésében, nevelési feladatokban csak egészséges és tünetmentes dolgozó vehet részt. Kérjük, a szülőket, hogy amennyiben gyermeküknél tüneteket észlelnek, a Nemzeti Népegészségügyi Központ aktuális eljárásrendje alapján gondoskodjanak orvosi vizsgálatról. A szülő köteles az óvodát értesíteni, ha a gyermekénél koronavírusgyanú vagy igazolt fertőzés van. illetve a koronavírus miatt a gyermeknél vagy közvetlen, vele érintkező közegében koronavírus gyanú esetén tesztet rendelt el a háziorvos.
Az óvoda elérhetősége: szulok.ovoda.bp18@gmail.com
- Az épületbe, udvarra a szülők csak szájmaszkban léphetnek be, védőeszköz nélkül érkező felnőttet nem áll módunkban az intézményeinkbe beengedni! Egy gyermekkel csak egy szülő jöhet be az épületbe. A folyamatos fertőtlenítések biztosítása miatt a gyermekeket legkésőbb 900 órára kötelesek behozni a szülők az óvodába!900 óra után az óvodák főbejáratát zárva tartjuk, megkezdjük az intézmény délelőtti fertőtlenítését a szülők által is használt helységek fertőtlenítését.
Az épületben a gyermekek a csoportokba való belépés előtt testhőmérséklet mérési ponton hőmérséklet ellenőrzésen esnek át, a gyermek csoportba fogadása csak abban az eseteben lehetséges, amennyiben a gyermek testhőmérséklete nem haladja meg a tisztifőorvos által meghatározott mértéket.
1.3A csoportosulások megelőzése érdekében a nevelési év folyamán, mind az intézmény területén, mind az intézmény épülete előtt az alábbi szabályokat kell betartani.
- A gyermeköltözőkben egyszerre csak annyi gyermek és kísérője tartózkodjon, hogy a távolságtartás biztosítható legyen.A megfelelő védőtávolság betartása különösen fontos azokban a helységekben ahol egyidejűleg többen tartózkodnak pl gyermekek öltözőhelysége.
- A gyermekek átadása/átvétele a legrövidebb időn belül történjen, ezért kérjük mielőbb elhagyni az játszóudvart és az épületet, valamint az óvoda épülete előtt kerüljék a szülők, gyermekeikkel a csoportosulást, hosszas beszélgetést.
- Nagy létszámú gyermek, szülő vagy pedagógus egyidejű jelenlétével járórendezvény megszervezésére, tömegközlekedési eszközzel vagy egyéni busszal szervezett kirándulásbiztosítása, szolgáltatói jellegű programok-tehetséggondozó szakkörök és kulturális programok, sportrendezvények az intézmény szervezésében nem valósíthatók meg és nem látogathatók. Az alapvető egészségvédelmi intézkedések, szabályok nem teszik lehetővé a közösségi, családi programok megtartását. Az óvodai csoportok számára az óvodai pedagógiai programjába illesztett tevékenységek szervezése, csak a csoportok elkülönítésének biztosítása mellett, szülők részvétele nélkül valósíthatók meg.
- A szülők személyes megjelenésével járó szülői értekezletek/ fogadóórák nem tarthatók meg, a szülőkkel való kapcsolattartás csak online formában valósítható meg. Az információk szülők számára való eljuttatásában az intézmények használják az intézmény, csoportok által kialakított online és közösségi média felületeket.
2. EGÉSZSÉGÜGYI SZEMPONTBÓL BIZTONSÁGOS KÖRNYEZET KIALAKÍTÁSA
- Az óvoda bejáratánál vírusölő hatású kézfertőtlenítőt biztosítunk, melynek használatára ezúton hívjuk fel a szülők figyelmét! Az intézménybe érkezéskor, minden belépő fertőtlenítse a kezét -a gyerekek esetében- a szappanos kézmosás KÖTELEZŐ a csoportba lépés előtt!
- A nevelési –oktatási intézmény területén az ott foglalkoztatott személy, az óvodába járó gyermek és az őt kisérő nagykorú személy, valamint a szükséges karbantartás, kis javítási munkát végző személy illetve a jogszabályi kötelezettségen alapuló kötelezettség teljesítése céljából érkezőn kívül más személy nem tartózkodhat.
- A gyermekek jellel ellátott, egyéni használatra biztosított textiltörölközőjét hetente többször fertőtlenítjük!
- A személyi higiéné alapvető szabályairól a gyermekek számára részletes, az adott korosztálynak megfelelő szintű tájékoztatást adunk.A nevelési tevékenységben fokozottan előtérbe kerül a gyermekek felkészítése a köhögési etikett elsajátítása, a papír zsebkendő használatának fokozottabb alkalmazása, kézmosási technikák elsajátítására. A gyermekek kézmosása a pedagógusok felügyelete alatt ellenőrzötten történik!A gyermekek ebéd utáni fogmosás lehetőségének biztosítását továbbra is biztosítjuk, felnőtt felügyelete mellett saját jellel ellátott eszközökkel, napi fertőtlenítés mellett használják a szájhigiénés eszközöket a gyermekek.
- A gyermekek otthonról játékot nem hozhatnak be az óvodába, kivétel 1 db ágynyugalmat segítő alvósállat, egyéb textil (párna, alvós rongy stb.)- melyet napközben a gyermek az óvodai jellel ellátott polcán tárolunk és csak alvás segítésére, a pihenés idején veszünk elő. Javasolt az eszköz óvodában való tartása egész héten, és csak hétvégére történő hazavitele.Hazavitel után kimosva, fertőtlenítve hozhatják be az intézménybe újra a gyermekek.
A gyermekek ágyneműjének kimosását, fertőtlenítését az intézményben végezzük.
2.5 A köhögéssel, tüsszentéssel a különböző felületekre került vírus inaktiválása érdekében fokozottan ügyelünk az intézmény tisztaságára, a napi többszöri fertőtlenítő takarítás (csoportszobákban, a folyosókon és egyéb helységekben) elvégzésére. A fertőtlenítő takarítás során kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a kézzel gyakran érintett felületek (ilyenek a padok, asztalok, székek, az ajtó-, ablakkilincsek, korlátok, villany- és egyéb kapcsolók, informatikai eszközök, mosdók csaptelepei, WC lehúzók, stb.) valamint a padló és a mosható falfelületek vírusölő hatású szerrel fertőtlenítésre kerüljenek.
2.6 A takarítást, fertőtlenítést úgy szervezzük meg, hogy az a gyermekek, egészségét ne veszélyeztesse- a fertőtlenítéseket a gyermekek óvodába érkezése/távozása utáni üzemi nyitva és zárva tartási időszakokban, valamint a gyermekek szabad levegőn való tartózkodásának időszakában történnek.
2.7 Zárt térben a kórokozók koncentrációjának csökkentése érdekében kiemelt figyelmet fordítunk a folyamatos, rendszeres, fokozott intenzitású természetes szellőztetésre, mely vonatkozik minden zárt térre, így a folyosókra, valamint az egyéb helyiségekre is. A helyiségek ablakát időjárás függvényében lehetőség szerint nyitva tartjuk.
2.8 A légkondicionáló gépeket 2020.09.01.-től nem használjuk intézményeinkben.A mobil vagy Splitklíma légtisztító készülékek nem biztosítják a természetes szellőztetést, így akár emelhetik is a fertőződés kockázatát a belső terekben, használatuk az őszi időszak beköszöntével nem indokolt.
2.9 Az óvodában, használt játékok, sporteszközök, játszótéri eszközök felületét, kilincseket, villanykapcsolókat és az egyéb gyakran használt felületeket a nap folyamán több alkalommal, rendszeresen- az intézmény HACCP rendszerében meghatározott, biztonsági adatlappal rendelkező- Népegészségügyi központ által engedélyezett tisztítószerekkel fertőtlenítjük.
2.10 A munkavállalók számára az intézménybe való belépéskor a hőmérséklet mérése kötelező. A fertőtlenítő kézfertőtlenítés, kézmosás lehetőségét biztosítjuk, és előírjuk a rendszeres, napi több alkalommal történő fertőtlenítő kézmosást.A felnőttek részére a szociális helyiségekben kizárólag papírtörlőt alkalmazunk.
2.11. A nevelési, oktatási intézmény nevelést-oktatást végző dolgozóinak szűrésére a SARS –COV-2 kimutatására alkalmas helyszín kijelölésre került, a kormányrendelet alapján a szűrési protokoll kialakítását, a tesztelést biztosítani tudjuk intézményeinkbe.Az intézményekben a tagóvoda-vezetők a szűrési pontokat kijelölték, a tagóvodák a veszélyhelyzeti koordinátorai az adott tagóvodának.
2.12. A BP18 Egyesített Óvoda intézményében a munkavállalók esetén a maszkviselés használatának szabályai:
- a munkavállalók testhőmérséklet mérés után lépnek be az intézményekbe,
- az intézménybe lépés után zárt térben a száj/orr eltakarását biztosító plexi vagy mosható, orvosi vagy egyéb típusú maszk viselésével mérsékelni kell a felülfertőtlenítés kockázatát
- a munkavállalók részére a gyermekek szabad levegőn tartózkodásának időszakában, az óvoda udvarán nem kötelező /csak ajánlott a maszk viselése
3. ÉTKEZTETÉSRE VONATKOZÓ SZABÁLYOK
- Fokozottan ügyelünk az étkezés előkészítő és az étkezést biztosító helyszínek tisztaságára, a rendszeres fertőtlenítésére. A felületek tisztításakor ügyelünk a környezet vírusmentességének a megőrzésére, a munkafolyamatok megfelelő szétválasztásával, valamint gyakoribb fertőtlenítéssel.
- Étkezés előtt és után kiemelt figyelmet fordítunk a gyermekek alapos szappanos kézmosására vagy kézfertőtlenítésére.
- Az étkezéseket úgy szervezzük meg, hogy az óvodai csoportok számára biztosított evőeszközök, étkészletek keveredése elkerülhető legyen, az étkezés szervezése önkiszolgálással történik; az önkiszolgálás folyamán–segítjük, hogy a sorban állás esetén a védőtávolság betartható legyen.
- Biztosítjuk a gyermekek által használt edények, evőeszközök, poharak, tálcák megfelelő hatásfokú fertőtlenítő mosogatógéppel vagy 3 fázisú fertőtlenítést biztosító mosogatással az eszközök fertőtlenítését, és a tiszta evőeszközök, poharak, tányérok, tálcák cseppfertőzéstől védett tárolását, önkiszolgáló rendszerben történő terítéssel az evőeszközök, tányérok, poharak gyermekek általi tapogatásának elkerülését.
- Az étkeztetést végző személyzet számára vírusölő hatású kézfertőtlenítő folyékony szappant biztosítunk, és annak rendszeres használatára fokozott hangsúlyt fektetünk.
4. GYERMEK HIÁNYZÁSOK KEZELÉSE
- Annak a gyermeknek az óvodai hiányzását, aki a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) vagy például immunszupprimált állapota miatt, erről orvosi igazolással rendelkezik, és azt bemutatja, esetleges hiányzását igazolt hiányzásnak tekintjük.
- Igazolt hiányzásnak tekintendő továbbá, ha a gyermek, a hatósági karanténba kerül a részére előírt karantén időszakára.
- Igazolt hiányzásnak tekintjük a gyermek hiányzását, amennyiben az EMMI, az Oktatási Hivatal, a Népegészségügy rendel el zárlatot vagy ügyeleti nyitvatartási rendet az adott épületben vagy csoportban.
- A gyermek, a távolmaradásával kapcsolatos valamennyi szabály a nevelési-oktatási intézmények működéséről és a köznevelési intézmények névhasználatáról szóló 20/2012. (VIII. 31.) EMMI rendeletben foglaltak szerint érvényes, azok betartása szerint szükséges eljárni.
- A szülő a 2020/2021. nevelési évre vonatkozó házirend alapján 60 napot igazolhat szülői igazolás formájában –az óvodáinkban megtalálható formanyomtatványokon előre jelezve a pedagógusoknak az óvodától való távolmaradás időszakát.
5. TEENDŐK BETEG SZEMÉLY ESETÉN
5.1 Amennyiben egy gyermeknél, pedagógusnál, vagy egyéb dolgozónál fertőzés tünetei észleljük, haladéktalanul elkülönítjük. Gyermek megbetegedése esetén a szülő/gondviselő értesítéséről gondoskodunk, akinek a figyelmét felhívjuk arra, hogy feltétlenül keressék meg telefonon a gyermek háziorvosát/házi gyermekorvosát. Azt követően az orvos utasításainak alapján járjanak el.
A koronavírusra utaló tünetekkel rendelkező gyerekek elkülönítése a szülő óvodába érkezéséig szükséges, a szülő megérkezéséig felügyeletet biztosítunk:
- láz, köhögés, nehézlégzés
- hirtelen kezdetű szaglásvesztés, ízérzés zavara vagy hiánya
- kevésbé specifikus tünetek, de szintén elkülönítésre van szükség: fejfájás hidegrázás, izomfájdalom, fáradékonyság, hányás és/vagy hasmenés
- Amennyiben felmerül a COVID-19 fertőzés gyanúja, fontos, hogy megfelelő felkészültséggel rendelkező egészségügyi dolgozó kerüljön értesítésre. A háziorvos, házi gyermekorvos, illetve a kezelőorvos jogosult a COVID-19 fertőzés gyanújára vonatkozóan nyilatkozni. Amennyiben fennáll a gyanú, nekik kötelességük az NNK által kiadott aktuális eljárásrendnek megfelelően ellátni a beteggel kapcsolatos teendőket.
- A gyermek az óvodába – hasonlóan más megbetegedésekhez – kizárólag orvosi igazolással térhet vissza!
- Amennyiben egy nevelési-oktatási intézményben átmenetileg elrendelésre kerül a óvodán kívüli, digitális munkarend, a gyermekfelügyeletet az érintett intézményben meg kell szervezni a szülők támogatása érdekében. Amennyiben az intézményben objektív okokból nem szervezhető meg a gyermekfelügyelet, a Fenntartó gondoskodik a felügyelet megszervezéséről.
- A gyermekfelügyelet során a gyermekétkeztetési feladat ellátójának változatlanul biztosítania kell a gyermekétkeztetést.
6. JELENTÉSI/JELZÉSI KÖTELEZETTSÉG
6.1Az intézményben a munkavállalók megbetegedése vagy az intézményben előforduló, a háziorvos által beazonosított Covid-19 gyanú esetén az alábbi eljárásrend alapján történik az önkormányzat és a szakhatóságok értesítése:
- a tagóvodavezetők az óvoda.bp18@gmail.com e-mail címen tájékoztatják a BP18 Egyesített Óvoda Intézmény vezetőjét az intézményükben kialakult és tudomásukra jutott Covid-19 esetekről
- a BP18 Egyesített Óvoda intézményvezetője megküldi értesítését a vedekezesakoznevelesben@emmi.gov.hu és a jegyzo@bp18.hu e-mail címekre
- a tagóvodavezetők megküldik az értesítést a nepegeszsegugy10@10kh.bfkh.gov.hu
e-mail címre
6.2. Az óvodával jogviszonyban álló gyermek vagy a vele együtt lakó családtagjainak házi/gyermek orvos által igazolt Covid-19 gyanú és/vagy igazolt megbetegedés esetén- értesítési kötelezettsége van a gyermek tagóvoda vezetője irányába.
7. KOMMUNIKÁCIÓ
7.1 A hiteles forrásokból való tájékozódás fontosságára felhívom az óvoda közösségének, az óvodafelhasználók, partnereink és a szülők figyelmét. Az oktatással kapcsolatos eljárásrendeket,híreket a www. kormany.hu és a www.oktatas.hu felületein van lehetőségük követni.Az új koronavírus vonatkozásában a rendeletben előírtak teljesítéséhez az Nemzeti Népegészségügyi Központ www.nnk.gov.hu honlapján közzétett tájékoztatók nyújtanak segítséget.
7.2 Gyermekük óvodai életével, az intézkedési terv esetleges változásával kapcsolatos információkról az intézmény, és a csoportok által kialakított online és közösségi média felületeken tájékozódhatnak!
Kérem, hogy kérdéseikkel, észrevételeikkel forduljanak tagóvoda –vezető kollégáimhoz, amennyiben szükséges keressenek bizalommal az ovoda.szulok.bp18@gmail.comemail címen és/vagy a +36/20-270-33-02 telefonszámon.
Budapest, 2020. november 16.
Kékesi Szilvia
Intézményvezető
BP18 Egyesített Óvoda
________________________________________________________________________
Nevelés nélküli munkanapok a 2020/2021 nevelési évben:
2021. június 14.
2021. augusztus 27.
Nyári zárás 2021 évben:
2021. június 21.-től – július 16-ig